News   /   سرخط   /   خاورميانه

نصرالله: ایران و سوریه تنها حامیان لبنان در اشغال اسرائیل

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان

دبیر کل حزب‌الله لبنان می‌گوید زمانی که این کشور در اشغال رژیم اسرائیل بود، در میان نظاره و سکوت دیگران، تنها ایران و سوریه به بیروت کمک کردند.

سید حسن نصرالله، روز پنج‌شنبه در مراسم بزرگداشت هفدهمین سالگرد آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی، گفت: «وقتی اسرائیل در سال 1982 به لبنان حمله کرد و نیمی از کشور را به اشغال خود درآورد همه دنیا نظاره‌گر باقی ماند. لبنانی‌ها تصمیم گرفتند در برابر اشغالگران مقاومت کنند. از سال 1982 تا 2000 آن‌هایی که به مقاومت ایمان داشتند منتظر کمک‌های آمریکا و غرب و کشورهای عربی نماندند. تنها دو کشور در دنیا کنار لبنان و مردم لبنان ماندند و آن جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه بود. به‌جز این دو هیچ کشور عربی و غربی به لبنان کمکی نکرد. این را باید نسل‌های آینده بدانند.»
نصرالله تأکید کرد این پیروزی نتیجه ایستادگی مردم به‌ویژه در استان‌های جنوب و البقاع و صبر و تحمل و حمایت آن‌ها از مقاومت بود. این پیروزی همچنین نتیجه جان‌فشانی‌های ارتش و نیروهای امنیتی لبنان بود.
دبیر کل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: «درسی که از پیروزی 25 مه 2000 می‌گیریم این است که بدانیم آنچه امروز سرنوشت کشورها را رقم می‌زند اراده مردم است؛ چه در سوریه و لبنان و چه ایران و عراق و جاهای دیگر سرنوشت به دست مردم رقم می‌خورد. پیروزی را هیچ‌کس نمی‌تواند برای ملت‌ها به ارمغان بیاورد. نه آمریکا و نه دیگران نمی‌توانند کاری کنند وقتی ملت‌ها نخواهند. باید با توکل بر خدا به توانایی‌های خودمان تکیه کنیم تا پیروزی رقم بخورد.»

نگارش بیانیه نشست ریاض در جایی دیگر 
نصرالله با اشاره به نشست اخیر رهبران آمریکا و کشورهای عربی و اسلامی در ریاض گفت: «همه چیزهایی که در نشست ریاض مطرح شد انشاالله به همت لبنانی‌ها و با عقل و درک مردم و احزاب و گروه‌های مختلف، هیچ‌گونه تأثیری بر اوضاع داخلی لبنان نخواهد گذاشت.»
وی با بیان اینکه بیانیه‌ای که در نشست قرائت شد اصلاً در آنجا نوشته نشده بود بلکه در جایی خارج از آن تهیه شده بود، گفت: «جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان، اعلام کرد این بیانیه به حاضران در نشست عرصه نشده بود و از محتوای آن اطلاعی نداشتند. این باید شجاعانه بیان شود.»
نصرالله تأکید کرد نشست ریاض برخلاف آنچه گفته می‌شود، نشست اسلامی یا عربی نبود بلکه یک نشست دو جانبه بین آمریکا و سعودی بود.
وی افزود: «از بین 55 هیئت حاضر، حضور اکثریت‌شان تشریفاتی بود و هیچ نقشی در روند آن و مسائل مطرح شده در آن نداشتند. برخی هیئت‌ها حتی گفتند که هیچ‌کس در فرودگاه از آن‌ها استقبال نکرد و هیچ بدرقه‌ای هم از آن‌ها به عمل نیامد. این به‌خودی‌خود یک رسوایی بزرگ است.»

دبیر کل حزب‌الله لبنان تصریح کرد: «چرا چنین استقبالی از ترامپ به عمل می‌آید؛ در حالی که او بیشترین فرد در بین روسای جمهور آمریکاست که به اسلام توهین کرد و به عرب‌ها توهین کرد. درباره سعودی‌ها گفته بود که سعودی مانند گاو شیردهی است که باید آن را دوشید. این همان رئیس‌جمهوری است که به شهروندان کشورهای عربی توهین کرد و آن‌ها را از ورود به خاک امریکا منع کرد. چرا جشن برای میلاد پیغمبر بدعت محسوب می‌شود اما برای چنین فردی این‌چنین جشنی گرفته می‌شود؟»

نصرالله ادامه داد: «سعودی با استقبال از ترامپ می‌خواهد از خود و از موجودیت خود حفاظت به عمل آورد چون همه دنیا فهمیده‌اند که سعودی عقبه فکری گروه‌های تروریستی است. برای همین مجبور است به اربابان آمریکایی‌اش رشوه پرداخت کند تا از او حمایت کند. اما این سودی برای سعودی نخواهد داشت.»
ایران حامی تروریسم است یا سعودی؟
دبیر کل حزب‌الله لبنان با اشاره به ادعاهای اخیر پادشاه عربستان گفت: «آیا ایران القاعده و گروه‌های تروریستی دیگر را ایجاد کرد؟ ایران از گروه‌های مقاومت حمایت کرد و این گروه‌ها در برابر داعش که شهرهای عراق را تصرف کرده بود مقاومت کرد. چه کسی از تفکر داعشی حمایت می‌کند؟ چه کسی شیعیان را تکفیر می‌کند؟ آیا این تفکرات زائیده شورای کبار علمای سعودی نیست؟»

وی افزود: «جنگ شما علیه یمن آیا تروریسم نیست؟ این تروریسم دولتی شماست که هیچ چیز در یمن از آن در امان نمانده است. مسئولیت همه این جنایت‌های صورت گرفته بر عهده سعودی است و همه دنیا ساکت نظاره می‌کند.»

حمله به معترضان بحرینی؛ نتیجۀ نشست ریاض  
دبیر کل حزب‌الله به تحولات روزهای اخیر بحرین هم اشاره کرد و گفت: «از یک سال پیش تاکنون مردان و زنان بحرینی در حمایت از رهبر و مرجعشان در اطراف منزل آیت‌الله قاسم تحصن کرده بودند. حمله وحشیانه به میدان فداء الدراز، از نتایج نشست ریاض بود. عده‌ای در این جریان کشته و زخمی شدند و صدها نفر بازداشت شدند و خبری از آن‌ها نیست که مسئولیت همه آن‌ها بر عهده حکومت بحرین است و آیت‌الله عیسی قاسم در اقامت اجباری قرار گرفت.»
 


Press TV’s website can also be accessed at the following alternate addresses:

www.presstv.co.uk

SHARE THIS ARTICLE
Press TV News Roku