ترکیه دسترسی به پایگاه هوایی اینجرلیک را مسدود کرد

حضور نیروهای امنیتی ترکیه در یکی از ورودی های پایگاه هوایی اینجرلیک، 9 مرداد 1395(عکس از اسپوتنیک)

ترکیه همه ورودی‌ها و خروجی‌های پایگاه هوایی اینجرلیک واقع در جنوب این کشور را مسدود و با 7 هزار نیروی امنیتی مجهز این مرکز نیروهای امریکا و ناتو را محاصره کرده است.

هر چند عمر چلیک، وزیر امور اروپا در دولت ترکیه گفته هدف از این اقدام «بازرسی امنیتی» است اما گزارش‌های تأیید نشده حاکی است این نیروها برای مقابله با یک کودتای جدید به اینجرلیک اعزام شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری حریت، پلیس ضد تروریسم ترکیه گزارش‌هایی مبنی بر دومین تلاش گولنیست‌ها (پیروان فتح الله گولن) برای سرنگونی دولت این کشور دریافت کرده است.

دولت ترکیه ادعا کرده گولن، شخصیت 75 ساله مخالف دولت ترکیه مغز متفکر کودتای شکست خورده اخیر در این کشور بوده و امریکا باید وی را به عنوان یک مجرم مسترد کند.

ترکیه با کامیون‌های پرشمار ورودی ها و خروجی های پایگاه هوایی اینجرلیک را مسدود کرده است، 9 مرداد 1395(عکس از اسپوتنیک)

گولن که در تبعیدی خودخواسته در امریکا به سر می‌برد، هرگونه دخالت در کودتا را رد کرده و آن را صحنه‌سازی دولت برای سرکوب مخالفان دانسته است.

روز چهارشنبه حدود هزار معترض در نزدیک پایگاه نظامی اینجرلیک در شهر آدانا تظاهرات کردند و خواستار تعطیلی آن شدند.

به گزارش شبکه راشاتودی، تظاهر کنندگان شعار «مرگ بر امریکا» و همچنین شعارهای ضد اسرائیلی سر دادند و تلاش کردند وارد پایگاه شوند اما نیروهای پلیس مانع آنها شدند.

دولت ترکیه پیشتر شماری از کودتاچیان را در پایگاه اینجرلیک دستگیر کرده بود.

روز جمعه یک دادستانی محلی ترکیه در کیفرخواستی در مورد کودتای نافرجام اخیر این کشور ادعا کرد سازمان جاسوسی امریکا (سیا) و اف‌بی‌آی پیروان گولن را آموزش داده‌اند؛ ادعایی که از سوی واشنگتن به شدت رد شده است.

فتح‌الله گولن، شخصیت مخالف دولت ترکیه در امریکا به سر می برد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی وی فارسی» بلامانع است.


Press TV’s website can also be accessed at the following alternate addresses:

www.presstv.ir

SHARE THIS ARTICLE
Press TV News Roku