تداوم کشتار غیرنظامیان سوری در حملات ائتلاف امریکا

جت‌های ائتلاف تحت هدایت امریکا (تصویر آرشیوی)

تعداد قربانیان حمله‌های ائتلاف تحت هدایت امریکا طی یک بازه زمانی 30 روزه در سوریه از زمان شروع این عملیات در سال 2014 به بالاترین حد خود رسیده است.

گروه موسوم به دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز سه‌شنبه اعلام کرد در حمله‌های هوایی ائتلاف از 23 آوریل تا 23 مه (3 اردیبهشت تا 2 خرداد) در مجموع 225 غیرنظامی کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، از زمان شروع عملیات هوایی ائتلاف در سوریه از سپتامبر 2014 میلادی، این رقم بالاترین شمار قربانیان در یک دوره 30 روزه است.

رامی عبدالرحمان، مدیر این نهاد مستقر در لندن، با اشاره به «افزایش بسیار زیاد» قربانیان خاطر نشان کرد: «عملیات ماه گذشته بیشترین قربانی غیرنظامی را از زمان شروع بمباران‌های ائتلاف در سوریه بر جای گذاشته است.»

وی افزود شمار پیشین بالاترین کشته‌های غیرنظامی حملات ائتلاف در سوریه در بازه زمانی 23 فوریه تا 23 مارس سال جاری میلادی (5 اسفند 1395 تا 3 فروردین 1396) رخ داده است که طی آن 220 نفر جان باختند.

عبدالرحمان ادامه داد در حملات ائتلاف تحت هدایت امریکا – که بدون مجور سازمان ملل یا موافقت دولت دمشق انجام می‌شود -  حدود هزار و 500 نفر از جمله 319 کودک کشته شده‌اند.

امریکا و متحدان آن در سال 2014 ائتلافی را برای مبارزه با داعش در عراق تشکیل دادند ولی بعد از مدتی عملیات خود را در مناطق شرقی و شمالی سوریه آغاز کردند.

دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، که هرگز از دولت‌های غربی کمک نخواسته بود، این اقدام آنها را نقض حاکمیت خود خوانده و محکوم کرده بود.

دولت سوریه تأکید دارد واشنگتن و هم‌پیمانان اروپایی آن با ارسال کمک‌های مالی و تسلیحاتی و برای گروه‌های معارض، به جنگ‌افروزی در این کشور عربی دامن زده‌اند.

ارتش امریکا در ماه مه اعلام کرده بود شمار غیرنظامیانی که از زمان شروع عملیات در سپتامبر 2014 تاکنون کشته شده‌اند، 352 نفر است. با وجود این، گروه‌های حقوق بشری آمار تلفات این حملات را بسیار بیشتر می‌دانند.

مقام‌های ارتش امریکا مدعی شده‌اند برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان در حملات ائتلاف در عراق و سوریه به شدت تلاش می‌کنند.

حملات ائتلاف تحت هدایت امریکا همچنین به کشته شدن نیروهای دولت سوریه و گروه‌های هم‌پیمان آن نیز منجر شده است. به گفته عبدالرحمان، در بمباران‌های ائتلاف هشت نفر از نیروهای دولتی کشته ‌شده‌اند.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌ وی فارسی» بلامانع است


Press TV’s website can also be accessed at the following alternate addresses:

www.presstv.co.uk

SHARE THIS ARTICLE
Press TV News Roku