60 فلسطینی اعتصاب‌کننده روانۀ بیمارستان شدند

US Rep. Ilhan Omar (D-MN) (L) talks with Speaker of the House Nancy Pelosi (D-CA) during a rally with fellow Democrats before voting on H.R. 1, or the People Act, on the East Steps of the US Capitol on March 08, 2019 in Washington, DC. (AFP photo)
اجتماع فلسطینیان در همبستگی با زندانیان در بند رژیم اسرائیل؛ 1 خرداد 1396 (عکس از خبرگزاری فرانسه)

دست‌‎کم 60 تن از فلسطینیانی که در زندان‌های رژیم اسرائیل اعتصاب غذا کرده بودند، به خاطر شرایط بد جسمانی روانۀ بیمارستان شدند.

وکلای انجمن اسرای فلسطینی که با اعتصاب غذا کنندگان در زندان اوهلی کیدار ملاقات کردند، گفتند بسیاری از زندانیان در شرایط جسمانی وخیمی به سر می‌برند و پس از 38 روز اعتصاب غذا باید به بیمارستان منتقل شوند.

آن‌ها افزودند برخی از زندانیان به خاطر وخیم‌تر شدن شرایط جسمانی‌شان، حتی قادر به تعویض لباس‌های خود نیستند.

حنان الخطیب، یکی از دادستان‌های کمیسیون امور بازداشت‌شدگان، گفت مقامات اسرائیلی برق زندان هداریم را قطع کرده‌اند و زندانیان در خاموشی کامل به سر می‌برند.

تصویر آرشیوی از یکی از زندان‌های رژیم اسرائیل

اسیران فلسطینی از 17 آوریل (28 فروردین) در روز جهانی اسرا به دلیل نادیده گرفته شدن حقوق انسانی خود در زندان‌های اسرائیل اعتصاب غذای نامحدودی را آغاز کردند.

پیشنهاد اعتصاب غذا از سوی مروان البرغوثی، عضو کمیته مرکزی جنبش فتح، و احمد سعدات، دبیر کل مردمی این جبهه، و شماری از رهبران اسیر فلسطینی مطرح شد.

در ابتدا شمار اعتصاب‌کنندگان 700 نفر بود اما با گذشت زمان اعتراض به وضعیت نامناسب زندان‌ها و بی‌توجهی به وضعیت بهداشت و احقاق حقوق، گسترش یافت به‌ طوری‌ که تاکنون تعداد اسرای معترض فلسطینی به 2 هزار نفر رسیده است.

بهبود شرایط بهداشتی، لغو محدودیت ملاقات خانوادگی، پایان دادن به حبس انفرادی و بازداشت‌های اداری از دیگر خواسته‌های اسرای فلسطینی به شمار می‌آید.

 یک اعتصاب غذای مشابه نیز در سال 2012 با شرکت حدود 2 هزار زندانی فلسطینی برگزار شد که این اعتصاب پس از توافق مقام‌های صهیونیستی با پایان دادن به سیاست بازداشت بدون محاکمه یا اتهام خاتمه یافت.

هفتۀ گذشته گزارش‌های مبنی بر مذاکرات مقام‌های اسرائیلی و فلسطینی برای پایان دادن به این اعتصاب منتشر شد. اما دو طرف وجود چنین مذاکراتی را انکار کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حدود شش هزار و 500 فلسطینی در حال حاضر در زندان‌های اسرائیل زندانی ‌شده‌اند که 62 تن از آنان زنان فلسطینی و 300 تن نیز زیر سن قانونی هستند.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌ ‌وی فارسی» بلامانع است.


Press TV’s website can also be accessed at the following alternate addresses:

www.presstv.ir

www.presstv.co.uk

SHARE THIS ARTICLE
Press TV News Roku