News   /   سرخط   /   خاورميانه   /   تلگرام

اعزام نیروهای سوری به مرز عراق و اردن برای ممانعت از تجاوز احتمالی امریکا

نیروهای ارتش سوریه (تصویر آرشیوی)

در بحبوحۀ گزارش‌های مربوط به احتمال تجاوز زمینی امریکا و متحدانش به سوریه، ارتش این کشور عربی نیروهایی را به منطقه‌ای بیابانی در مرز با عراق و اردن اعزام کرده است.

فرماندهان و منابع گروه‌های معارض دولت سوریه روز دوشنبه اعلام کردند اطلاعات موجود نشان می‌دهد صدها سرباز سوری و نیروهای هم‌پیمان آنها ظرف روزهای گذشته با تانک‌ها و ادوات سنگین عازم شهر السبع بیار شده‌اند.

این شهر مهم که در نزدیکی بزرگراه دمشق - بغداد قرار دارد هفتۀ گذشته تحت کنترل ارتش سوریه در آمد.

عصام الرئیس، سخنگوی جبهه جنوبی گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه، به رویترز گفت: «آنها قوای گسترده‌ای که به توپخانه، تانک‌ها و خودروهای زرهی مجهز است را (به منطقه) اعزام کرده‌اند.»

پیکارجویان این گروه معارض دولت سوریه در پایگاهی در نزدیکی مرز با عراق تحت نظر نیروهای ویژۀ امریکایی دوره‌های آموزشی را می‌گذرانند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع اطلاعاتی نوشت این پایگاه در حال تبدیل شدن به مرکزی برای طرح‌ریزی عملیات در استان دیرالزور است.

این در حالیست که رسانه‌های سوری روز یکشنبه از پیشروی‌های جدید نیروهای دولتی در برابر گروه‌های تروریستی مستقر در این استان خبر داده بودند.

یگان‌های ارتش سوریه در نبرد با گروه‌های وابسته به داعش در استان دیرالزور شماری از آنان را به هلاکت رساندند و مواضع و مخفیگاه‌های آنان را نابود کردند.

هفتۀ گذشته حدود هفت هزار و 400 سرباز در اردن رزمایش مشترکی را با نیروهای امریکایی برگزار کردند که به عنوان بزرگترین و پیچیده‌ترین رزمایش از آن یاد شد.

برگزاری این رزمایش نگرانی‌هایی را دربارۀ احتمال تجاوز امریکا و هم‌پیمانانش برای جلوگیری از پیشروی‌های نیروهای سوری در برابر داعش به وجود آورد.

همزمان با حرکت نیروهای ارتش سوریه به سمت شرق برای بیرون راندن داعش از استان دیرالزور، ولید معلم، وزیر امور خارجۀ سوریه به اردن هشدار داد بدون اجازۀ دولت دمشق وارد این کشور جنگ‌زده نشود.

معلم تأکید کرد: «اگر نیروهای اردنی بدون هماهنگی با دولت سوریه وارد شوند آنها به عنوان نیروهای متخاصم در نظر گرفته خواهند شد.»

نیروهای امریکایی علاوه بر حضور در اردن داخل سوریه نیز گروه‌های معارض را آموزش می‌دهند.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌ وی فارسی» بلامانع است


Press TV’s website can also be accessed at the following alternate addresses:

www.presstv.ir

SHARE THIS ARTICLE
Press TV News Roku