News   /   آسيا   /   تلگرام

انتقاد سازمان ملل از شکنجه گسترده در پاکستان

US Rep. Ilhan Omar (D-MN) (L) talks with Speaker of the House Nancy Pelosi (D-CA) during a rally with fellow Democrats before voting on H.R. 1, or the People Act, on the East Steps of the US Capitol on March 08, 2019 in Washington, DC. (AFP photo)
نیروهای شبه‌نظامی ارتش پاکستان که با باتون در خیابان‌های اسلام‌آباد مستقر شده‌اند. (عکس آرشیوی از خبرگزاری فرانسه)

سازمان ملل از «شکنجه گسترده» زندانیان از سوی پلیس، ارتش و آژانس‌های اطلاعاتی پاکستان انتقاد کرده و خواستار اصلاح فوری این قوانین شده است.

کمیتۀ ضد شکنجۀ سازمان ملل در گزارشی که روز جمعه منتشر شد، اعلام کرد: «پلیس پاکستان به‌منظور اعتراف گیری از زندانیان، آن‌ها را به‌طور گسترده مورد شکنجه قرار می‌دهد.»

این گزارش می‌افزاید: «این کمیته به جد از گزارش‌هایی که اعضای نیروهای دولتی، نیروهای اطلاعاتی و نیروهای شبه‌نظامی پاکستان در پرونده‌های متعدد اقدام به اعدام‌های فراقضایی، شکنجه و حذف اجباری می‌کنند، نگران است.»

این کمیتۀ سازمان ملل همچنین تأکید کرد لایحۀ موسوم به شکنجه، مرگ در حین بازداشت و تجاوز در حین بازداشت، که سال‌های قبل ارائه شده باید در پارلمان پاکستان به تصویب برسد.

این در حالی است که پاکستان کنوانسیون ضد شکنجه را در سال 2010 تصویب کرده است اما گزارش اولیه از میزان شکنجه و وضعیت زندانیان خود را با 4 سال تأخیر و امسال ارائه کرده است.

تصویری آرشیوی از نیروهای شبه‌نظامی ارتش پاکستان (عکس از خبرگزاری فرانسه)

این کمیته همچنین از اسلام‌آباد خواست تا «در قانون تعریف مشخصی از شکنجه» ارائه دهد. 

یافته‌های این گزارش حاکی است چندین وبلاگ نویس پاکستانی که مطالبی علیه افراط‌گرایی و مقامات این کشور نوشته بودند، پس از بازداشت مورد شکنجه قرار گرفتند.

این گزارش همچنین خاطر نشان می‌کند که اسلام‌آباد در بررسی دربارۀ چنین پرونده‌ها و همچنین شمار افرادی که ناپدید شده و یا در بازداشت کشته شده‌اند، ناکام مانده است.

همچنین کمیسیون ملی حقوق بشر مستقر در پاکستان، موسسه‌ای که تحت نظارت پارلمان این کشور فعالیت می‌کند، از گزارش سازمان ملل استقبال کرده و گفته است «انتشار این آمار می‌تواند به آغاز گفتگوهای پارلمانی دربارۀ شکنجه» در این کشور کمک کند.

این کمیسیون همچنین اعلام کرد ممنوعیت «کامل» شکنجه یک «پیش نیاز صریح و روشن برای مبارزه کارآمد علیه تروریسم» به شمار می‌آید.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌ وی فارسی» بلامانع است.


Press TV’s website can also be accessed at the following alternate addresses:

www.presstv.ir

www.presstv.co.uk

SHARE THIS ARTICLE
Press TV News Roku