News   /   سرخط   /   گوناگون   /   تلگرام

ده‌ها کشور جهان هدف حملات سایبری گسترده یک باج افزار قرار گرفته‌اند

US Rep. Ilhan Omar (D-MN) (L) talks with Speaker of the House Nancy Pelosi (D-CA) during a rally with fellow Democrats before voting on H.R. 1, or the People Act, on the East Steps of the US Capitol on March 08, 2019 in Washington, DC. (AFP photo)
تصویر ترکیبی از نمایش رمزهای دهدهی و مردی که یک لپ‌تاپ در دست دارد. (عکس از رویترز)

حملات گستردۀ نوعی «باج‌افزار» فعالیت رایانه‌های نهادهای مختلف در چندین کشور دنیا را به حال تعلیق درآورد.

ده‌ها نهاد و سازمان از کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا، بریتانیا، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، روسیه، اوکراین، تایوان و ویتنام، روز جمعه (22 اردیبهشت 1396) از حملات سایبری نوعی باج افزار به نام واناکرای  WannaCry  خبر داده‌اند که کامپیوترها را قفل می‌کند، مانع از دسترسی به اطلاعات می‌شود و با نمایش پیامی روی صفحه کامپیوتر درخواست پول اینترنتی (بیتکوین) می‌کند.

در حال حاضر مشخص نشده است آیا این حملات مرتبط بوده و به صورت یکپارچه و هماهنگ صورت گرفته‌اند یا خیر.

یاکوب کروستک، کارشناس و پژوهشگر امنیت سایبری، در صفحه کاربری خود در شبکه توئیتر نوشت 36 هزار نمونۀ مختلف از باج‌افزار واناکرای را شناسایی کرده است.

در بریتانیا، کارکنان سرویس خدمات بهداشت ملی (NHS)، بعد از حملۀ سایبری واناکرای، تصاویری از این باج افزار را به صورت آنلاین به اشتراک گذاشتند.

دست کم پانزده بیمارستان‌ در بریتانیا هدف این حملۀ سایبری قرار گرفته و دسترسی کارکنان آن به اطلاعات بیماران قطع شده است.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، نظام بهداشت و درمان بریتانیا از مردم خواسته است با پزشکان خود تماس نگیرند و مسئولان مجبور شده‌اند آمبولانس‌ها را به بیمارستان‌هایی هدایت کنند که هدف حمله قرار نگرفته‌اند.

وزارت کشور روسیه نیز بدون ذکر جزئیات از «حملۀ نوعی ویروس» به رایانه‌های خود خبر داده و اعلام کرده است کارهای فنی برای نابودی این ویروس و نوسازی ابزارهای امنیتی و ضد ویروس در جریان است.

ایرینا وولک، سخنگوی وزارت کشور روسیه، ضمن اعلام این خبر گفت حدود هزار رایانه که کمتر از یک درصد از کل رایانه‌ها را تشکیل می‌دهد، به این ویروس آلوده شده‌اند.

رایانه‌های چند شرکت اسپانیایی نیز هدف این بدافزار قرار گرفتند.

باج‌افزار نوعی بدافزار است که هکر با استفاده از آن رایانۀ قربانی را قفل می‌کند و از قربانی حمله تقاضای باج می‌کند.

کوین بیومونت، کارشناس و معمار امنیت، این حملۀ سایبری را گسترده و عمده دانسته که سازمان‌های مختلف اروپا را هدف قرارداده است .

وی در بیان گستردگی آن گفته است پیش از این شاهد چنین حملۀ گسترده‌ای نبوده است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌‌ وی فارسی» بلامانع است.

 


Press TV’s website can also be accessed at the following alternate addresses:

www.presstv.ir

www.presstv.co.uk

SHARE THIS ARTICLE
Press TV News Roku