News   /   ايران

سران ایران، هند و افغانستان توافقنامه چابهار را نهایی می‌کنند

US Rep. Ilhan Omar (D-MN) (L) talks with Speaker of the House Nancy Pelosi (D-CA) during a rally with fellow Democrats before voting on H.R. 1, or the People Act, on the East Steps of the US Capitol on March 08, 2019 in Washington, DC. (AFP photo)
نارندرا مودی نخست وزیر هند در کنار اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان (عکس از خبرگزاری فرانسه)

روسای جمهوری ایران و افغانستان و نخست وزیر هند روز دوشنبه در تهران دیدار و توافقنامه سه جانبه بندر ترانزیتی چابهار را نهایی می‌کنند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند یکشنبه شب برای سفری دو روزه وارد تهران خواهد شد؛ اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز صبح دوشنبه وارد تهران می‌شود تا در دیدار سران افغانستان و هند با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، این توافقنامه راهبردی امضا شود.

دیدار حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با نارندرا مودی نخست وزیر هند در حاشیه نشست سران بریکس در روسیه, 18 تیر 1394 (عکس از خبرگزاری فرانسه)

در این مراسم وزیران راه ایران، هند و افغانستان سند توافقنامه سه جانبه بندر چابهار را به امضا خواهند رساند.

سفر غنی به تهران که دومین سفر وی به ایران در هفته‌های اخیر به شمار می‌آید، سفر کاری چند ساعته است و پس از این نشست تهران را ترک می‌کند؛ اما مودی در تهران با تعدادی از مقامات عالی رتبه ایران دیدار و گفتگو خواهد کرد و دوشنبه شب تهران را ترک می‌کند.

استقبال حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در تهران؛ 31 فروردین 1395 (عکس از خبرگزاری فرانسه)

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز خبر سفر اشرف غنی به تهران را تایید کرده و گفته است: «افغانستان توجه زیادی به توسعه زیر بناها و همگرایی منطقه‌‌ای دارد و محمد اشرف غنی به زودی در سفر به ایران، تفاهمنامه بندر چابهار را امضا خواهد کرد.»

این در حالیست که عبدالله عبدالله، حدود چهار ماه پیش در جریان سفر به ایران، از این بندر نیز دیدار کرده بود. نخستین موافقتنامه توسعه بندر چابهار میان ایران، هند و افغانستان در سال ۲۰۰۳ میلادی به امضا رسیده بود.

نمایی از بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان ایران (عکس از خبرگزاری فرانسه)

در همین حال کارشناسان بر این باورند در صورتی که این بندر به بهره برداری برسد، افغانستان از آن برای صادرات و واردات کالاهای خود استفاده خواهد کرد که در این صورت از اتکای افغانستان به بنادر پاکستان نیز کاسته خواهد شد.

 

 استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی وی فارسی» بلامانع است.


Press TV’s website can also be accessed at the following alternate addresses:

www.presstv.ir

www.presstv.co.uk

SHARE THIS ARTICLE
Press TV News Roku