News   /   تحليل

وهابیت و داعش؛ دو‌ رو‌ی سکه تاریخ‌زدایی

ملک سلمان، پادشاه عربستان (راست) حین استقبال از دوید کامرون، نخست وزیر انگلیس طی دیدار ماه ژانویه در ریاض

غرب حرکت داعش را در تخریب آثار باستانی محکوم می‌کند، اما نه وقتی پای سعودی‌ها در میان باشد.

تحریف و تخریب تاریخ اسلام به دست عربستان سعودی دارای ارتباط مستقیم با عملیات داعش در راستای برائت از گذشته است.

مواد منفجره اماکن تاریخی خاورمیانه را هدف گرفته‌اند، زیارتگاه‌ها و آرامگاه‌ها به جولانگاه بولدوزرها تبدیل شده‌ و قلعه‌های تاریخی و نماهای دوره عثمانی در معرض نابودی هستند.

حتی منزل همسر مکرم‌ترین شخصیت در کل دین اسلام تبدیل به توالت عمومی شده است. جهان چگونه می‌تواند مانع این هتک‌حرمت‌ها و تخریب میراث متعلق به کل بشریت شود؟ اشاره مستقیم در اینجا متوجه وهابیون وقیح سلفی است که گردن می‌زنند ... سعودی‌ها!

و جهان مطلقا کاری صورت نمی‌دهد. البته زمانی که وهابیون سلفی گردن زن داعش آثار باستانی به جا مانده از روم در پالمیرا را با خاک یکسان می‌کنند به خشم آمده و لعنت می‌فرستند، اما هرگز جرأت نداشته و تصورش را هم نمی‌کنند که کمترین اعتراضی را علیه اقدامات آل سعود در نابودی عمدی مقبره‌ها، منازل و بناهای باستانی منتسب به نبی مکرم اسلام و اهل بیت وی ابراز کنند. طبیعتا، می‌توان تحت نوعی نگرش نژادپرستانه نتیجه گرفت که آثار باستانی رومی از آثار اسلام اهمیت بیشتری دارد و امپراتوری روم از اسلام برتر است.

اما دلیل واقعی نادیده انگاشتن تخریب بسیاری از اماکن برجسته اسلامی این است که ما نمی‌توانیم و نباید از آل سعود انتقاد کنیم چرا که ثروت پلیدشان به حدی ما را به سکوت واداشته است که به خاطر مرگ پادشاه خودکامه شان پرچم انگلیس را در حالت نیمه افراشته قرار بدهیم. مبادا خفیف‌ترین زمزمه‌ای حاکی از ارتباط آل سعود با فرقه‌ آخر‌الزمانی  داعش شنیده شود، داعشی که در پی تحقق اراده مطلقه مذهب سنی وهابی است که نیاکان خاندان سلطنتی کنونی سعودی 270 سال پیش پی ریزی کردند.

سازمان ملل تخریب پالمیرا را مصداق جنایت جنگی بر شمرد. اما زمانی که کشوری با صدها و بلکه هزاران حامی داعش تاریخ اسلامی عربستان را از جمله اماکن تاریخی با قدمت هزار ساله عربستان را از بین می‌برد، اعتنای ما به این تخریب گسترده مثل آن است گو اینکه پنجره کلیسایی در ایرلند شکسته باشد.

نگاهی به آنچه در پادشاهی عربستان می‌گذرد بیندازیم. مکانی که در مکه در سال 570 میلادی محل تولد پیامبر اسلام بوده یک کتابخانه احداث شده است، حتی همین بنا نیز ممکن است تبدیل به یک آسمان‌خراش شود. مسجد با شکوه بلال هدف تخریب بولدوزر قرار گرفته است. خانه‌ای که خدیجه -همسر اول پیامبر- در آن در مکه زندگی می‌کرد به توالت عمومی تبدیل شده است. هتل هیلتون مکه در محل خانه ابو بکر -پدر زن پیغمیر، از صحابی نزدیک و خلیفۀ آتی- احداث شده است. معماری عثمانی اطراف مسجدالحرام به خاطر اجرای پروژه‌های توسعه صحن تخریب شده است.

اینگونه اقدامات مخرب و نظایر آن مستقیماً متاثر از فرقه وهابی برگرفته از آموزه‌های محمد بن عبدالوهاب در قرن هجدهم است، که قائل به بازگشت اسلام به اصول ناب اولیۀ خود است. و از همین منظر است که این مفهوم که تقریبا هر نوع بنای تاریخی بهانه‌ای برای بت‌پرستی است شکل گرفته و قبایل سعودی با شوق آن را پذیرفته‌اند.

این نفرت از تاریخ جزء لا ینفک دیدگاه وهابی است که به تخریب آثار باستانی در اقصی نقاط جهان انجامیده است: از تخریب زیارتگاه‌های شیعیان در پاکستان گرفته تا تندیس‌های بودا در بامیان و کتابخانه‌های باستانی تمبکتو؛ از آثار باستانی مکه تا کلیساهای موصل و ویرانه‌های پالمیرا و غیره.

نشریه ایندیپندنت که یکی از نخستین روزنامه‌های غربی بود که در نخستین روزهای ظهور داعش نسبت به ایدئولوژی عناصر این گروه هشدار داد می‌نویسد درک صحیح از ماهیت داعش مستلزم مطالعه دقیق عادات مخوف مذهبی است که داعش، طالبان، و القاعده را به کشوری پیوند می‌دهد که پادشاهش خود را «خادم حرمین شریفین» در مکه و مدینه می‌خواند.

برگرفته از مقاله رابرت فیسک

تحلیلگر برجسته روزنامه ایندیپندنت 

دیدگاه‌های نویسنده این مقاله لزوماً بیانگر مواضع شبکه پرس‌ تی‌وی نیست.


Press TV’s website can also be accessed at the following alternate addresses:

www.presstv.ir

SHARE THIS ARTICLE
Press TV News Roku