سه شنبه 28 خرداد 1392 | 10:08
ایتالیا، سازمان همکاری اسلامی و ونزوئلا به حسن روحانی تبریک گفتند
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، هفتمین رئیس جمهور منتخب ایران
سه شنبه 28 خرداد 1392 | 06:59
در ادامه استقبال از نتايج انتخابات ايران، ايتاليا، سازمان همکاري اسلامي (OIC) و ونزوئلا نيز در پيام‌هاي جداگانه پيروزي حسن روحاني را در انتخابات رياست جمهوري ايران تبريک گفتند.


جورجيو ناپوليتانو، رييس جمهور ايتاليا، روز دوشنبه (۱۷ ژوئن، ۲۷ خرداد) در پيامي، مراتب صميمانه‌ترين تبريکات خود را به حسن روحاني ابراز کرد و گسترش روابط ميان رم و تهران را خواستار شد.

رئيس جمهور ايتاليا خطاب به دكتر روحاني نوشت: من به نام خود و ملت ايتاليا انتخاب جناب‌عالي به عنوان رييس جمهور اسلامي ايران را صميمانه تبريك مي‌گويم؛ اميدوارم در دوران ماموريت شما، روابط ديرينه دوستي ميان ايتاليا و ايران، در ادامه ارزش‌هاي مشترك صلح و ثبات تقويت شود.

ناپوليتانو همچنين ابراز اميدواري کرد، رئيس جمهور منتخب ايران هرچه سريع‌تر فصل تفاهم و گفت‌وگوي سازنده ميان ايران و جامعه بين‌المللي فراهم کند.

دبيرکل سازمان همکاري اسلامي نيز در پيامي از مشارکت گسترده مردم در يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ايران و پيروزي دکتر حسن روحاني به عنوان رئيس جمهور کشور، استقبال کرد.

اکمل الدين احسان اوغلو، روز دوشنبه با ارسال نامه، پيروزي روحاني به عنوان هفتمين رئيس جمهور ايران را تبريک گفت و حضور گسترده مردم در انتخابات را نشانه روشن اعتماد مردم به روحاني و برنامه‌هاي ايشان دانست.

احسان اوغلو همچنين ابراز اميدواري کرد، در دوره تصدي روحاني روابط ايران و سازمان همکاري اسلامي، بيش از پيش تقويت شود و نقش فعال و مؤثر ايران در اين سازمان بين‌المللي تداوم يابد.

احسان اوغلو تصريح کرد: "ايران يکي از اعضاي بنيان‌گذار در سازمان همکاري اسلامي به شمار مي‌آيد و يکي از اعضاي فعال اين سازمان است."

در ادامه استقبال کشورهاي جهان از نتايج انتخابات رياست جمهوري ايران، نيکولاس مادورو، رئيس جمهور ونزوئلا، نيز پيروزي روحاني را تبريک گفت.

مادورو در پيام خود روابط دوجانبه ميان ايران و ونزوئلا را ستود و بر گسترش بيشتر روابط دوستانه ميان دو کشور تاکيد کرد.

رئيس جمهور ونزوئلا درباره انتخابات ايران تصريح کرد: ملت و دولت ايران اين بار نيز به جهانيان وحدت و يک‌پارچگي خود را نشان دادند؛ اين حضور گسترده نشان مي‌دهد مردم ايران داراي اهداف والايي هستند و براي دستيابي به اين اهداف تمام تلاش و وحدت خود را به‌کار مي‌گيرند.

مادورو همچنين در اين پيام مردم و دولت ايران را جوياي صلح و عدالت دانست و از محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهور کنوني ايران قدرداني و تاکيد کرد در آينده نيز به روابط خود با تهران ادامه خواهد داد.

در همين حال، سران کشورهاي عربي حوزه خليج فارس نيز در پيام‌هاي جداگانه به حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني، رئيس جمهور منتخب ايران، تبريک گفتند.

حسن روحاني که هم اکنون نماينده مقام رهبري در شوراي عالي امنيت ملي، نماينده مجلس خبرگان رهبري، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام و رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک ايران است، در يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ايران با کسب ۱۸ميليون ۶۱۳ هزار ۳۲۹ رأي اکثريت مطلق آرا، به عنوان هفتمين رئيس‌جمهور کشور برگزيده شد.

بر اساس اعلام وزارت کشور ايران، از حدود ۵۰.۵ ميليون واجد شرايط راي، ۳۶ ميليون و ۷۰۴ هزار و ۱۵۶ نفر در انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ( ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳) شرکت کردند و با مشارکت ۷۲.۷ درصدي حماسه سياسي آفريدند.

روحاني در اين انتخابات ۵۰.۷ درصد از آرا را به خود اختصاص داد و از پنج نامزد ديگر رياست جمهوري پيشي گرفت.

ن م/ن م

  • آخرین اخبار
  • اخبار پر بازدید
© Copyright 2012 Press TV. All rights reserved.