سه شنبه 17 مرداد 1391 | 14:25
رئیس جمهور لهستان: استقرار سامانه موشکی امریکا یک اشتباه سیاسی است
تصویر آرشیوی از موشک‌های تاکتیکی اسکندر-ام
سه شنبه 17 مرداد 1391 | 12:12

ما زمانی اشتباه کردیم که بدون در نظر گرفتن ریسک سیاسی مرتبط با تغییر رئیس جمهوری امریکا پیشنهاد این کشور را پذیرفتیم و برای این مساله بهای سیاسی هنگفتی پرداخته‌ایم.»

برونیسلاو کوموروفسکی، رئیس جمهوری لهستان

برونيسلاو کوموروفسکي، رئيس جمهور لهستان موافقت با استقرار سامانه موشکي امريکا در خاک اين کشور تا سال ۲۰۱۸ را «يک اشتباه سياسي» خوانده است.


ريا نووستي روز دوشنبه (۱۶ مرداد) گزارش داد کوموروفسکي در گفت‌وگو با مجله Wprost تصريح کرد:« ما زماني اشتباه کرديم که بدون در نظر گرفتن ريسک سياسي مرتبط با تغيير رئيس جمهوري امريکا پيشنهاد اين کشور را پذيرفتيم و براي اين مساله بهاي سياسي هنگفتي پرداخته‌ايم.»

وي افزود:«هزينه کردن مبالغ زياد در زمينه سخت افزارهاي نظامي در صورتي‌که (اين تجهيزات) از حمله موشکي و تهاجم هوايي در امان نباشند واقعا بي‌معناست.»

امريکا سپتامبر ۲۰۱۰ از طرح‌هاي خود در زمينه استقرار يک سامانه موشکي در جمهوري چک و لهستان دست برداشت.

مسکو از اين اقدام واشنگتن استقبال کرد و دميتري مدودوف، رئيس جمهور وقت روسيه نيز از لغو برنامه‌هاي کشورش در زمينه استقرار موشک‌هاي تاکتيکي اسکندر-ام در منطقه کالينين‌گراد خبر داد. اين منطقه با لهستان و ليتواني هم مرز است.

با اين وجود هيلاري کلينتون، وزير خارجه امريکا سال گذشته (۲۰۱۱) از طرح‌هاي واشنگتن براي استقرار نسل جديد سامانه دفاع موشکي بالستيک در لهستان تا سال ۲۰۱۸ خبر داد.

ز س/ن م


  • آخرین اخبار
  • اخبار پر بازدید
© Copyright 2012 Press TV. All rights reserved.