سه شنبه 17 اردی بهشت 1392 | 13:05
"تجاوز نظامیان امریکایی به دو زن افغان"
تصویر یکی از بازماندگان کشتار غیرنظامیان افغان توسط نیروهای نظامی امریکایی در قندهار افغانستان
27 اسفند 1390 | 15:47
گزارش کميته تحقيق پارلمان افغانستان درباره کشتار اخير ۱۶ غيرنظامي به دست نيروهاي امريکايي، از تجاوز به دو زن در خلال اين حمله مرگبار پرده برداشته است.


به گزارش پرس تي‌وي، حميدزي لالي و شکيبا هاشمي دو تن از اعضاي اين کميته حقيقت ياب روز شنبه (۲۷ اسفند، ۱۷ مارس) در نشست عمومي پارلمان افغانستان گفتند نيروهاي نظامي امريکايي پيش از آغاز اين جنايت، به دو زن افغان تجاوز کردند.

اعضای کمیته حقیقت یاب همچنین از دخالت ۱۵ تا ۲۰ نيروي نظامي امريکايي در اين جنايت خبر دادند.

اين در حالي است که واشنگتن ادعا مي‌کند گروهبان رابرت بيلز ۳۸ ساله که اخيرا وارد امريکا شده است، تنها نيروي نظامي مسئول اين کشتار است.

در حالي‌ که مقامات امريکا و ناتو اصرار دارند فقط يک سرباز عامل کشتار اخیر غيرنظاميان افغان در قندهار بوده، شاهدان محلی از مشارکت چندين سرباز در قتل عام قندهار خبر داده‌اند.

حامد کرزي رئيس جمهور افغانستان روز جمعه (۲۶ اسفند) از امريکا به خاطر همکاري نکردن با کميته حقيقت ياب افغان انتقاد کرده و گفته بود مدت‌هاست نيروهاي خارجي مستقر در افغانستان در کشتار غيرنظاميان افغان نقش دارند.

در تاريخ ۱۱ مارس گروهي از سربازان امريکايي پس از جستجوي خانه به خانه در سه روستاي منطقه پنجوایی قندهار، دست‌کم ۱۶ غيرنظامي افغان را که بيشتر آن‌ها زنان و کودکان بودند، به قتل رساندند. در اين حمله همچنين چندين غيرنظامي افغان زخمي شدند.


م ر/ن م


اخبار مرتبط:
  • آخرین اخبار
  • اخبار پر بازدید
© Copyright 2012 Press TV. All rights reserved.