سه شنبه 15 فروردین 1396 - 13:19
یک جوان ایرانی در جنوب لندن هدف حمله قرار گرفته است.
یک جوان ایرانی در جنوب لندن هدف حمله قرار گرفته است.

در پی حمله به یک پناه‌جوی ایرانی در لندن، 5 نفر به اتهام جرائم ناشی از تنفر در دادگاه حضور یافتند.

رکر احمد، نوجوان ایرانی، هدف آنچه پلیس آن را «حملۀ وحشیانه» عنوان کرد، قرار گرفته است. کاملیا شام‌بیاتی، خبرنگار پرس تی‌وی در لندن، در همین رابطه گزارش می‌دهد:

گزارش‌هایی از افزایش جرائم ناشی از تنفر در بریتانیا پس از همه‌پرسی برگزیت منتشر شده و یک جوان 17 سالۀ ایرانی به نام رکر احمد، یکی از تازه‌ترین قربانیان این تنفر بوده است. احمد درحالی‌که روز جمعه با دوستانش نزدیک کرویدون در جنوب لندن، منتظر اتوبوس بود، مورد حملۀ وحشیانۀ قرار گرفت و در بیمارستان بستری شد.

پنج نفر روز دوشنبه به اتهام اغتشاش خشونت‌بار، در دادگاه حاضر شدند و یکی از آن‌ها علاوه بر این اتهام، با اتهام آسیب رساندن جسمانی شدید ناشی از مسائل نژادی روبروست. این 5 متهم برای دفاع از خود و جلسۀ محاکمه در تاریخ اول می در دادگاه سلطنتی کرویدون حاضر خواهند شد.

جین کوریگان، سرپرست پلیس متروپولیتن، گفت: «قربانیان به خاطر آنکه پناه‌جو بودند، مورد حملۀ خشونت‌بار قرار گرفتند و این موضوع مشخصاً در خلال این حمله ذکر شده است. من حمله‌ای مانند این را در چند سال اخیر و مطمئناً در لندن ندیدم. این حمله‌ای وحشتناک بود و سطح خشونت بکار گرفته شده در آن غیرضروری بود و تنها نفرت واقعی عاملان آن را نشان می‌دهد.»

اینجا در این ایستگاه اتوبوس، این نوجوان ایرانی درحالی‌که جمعه‌شب منتظر اتوبوس بود، مورد حملۀ خشونت‌بار قرار گرفت و جراحاتی جدی برداشت. پلیس می‌گوید گروهی بیش از 30 نفر در این حمله نقش داشتند و شماری از آنان پس از آنکه متوجه شدند این نوجوان یک مهاجر است، به وی حمله کردند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، این حمله را محکوم کرد و آن را اقدامی نفرت‌انگیز و غیرقابل‌قبول عنوان کرد؛ اما بسیاری موضع جنجالی دولت وی در قبال پناه‌جویان و مهاجران را علت افزایش تنش نژادی عنوان می‌کنند.

پال میسی، مدیر توسعه اجتماعی، مرکز اقدام داوطلبانۀ کرویدون، گفت: «فکر می‌کنم ما باید تلاش‌هایمان را دو برابر کنیم تا اطمینان حاصل شود که ترزا می و دیگر افراد صاحب‌منصب ارتباط میان این سیاست‌ها را ببینند. زمانی که شما نفرت را علیه دیگران تحریک می‌کنید، زمانی که شما نفرت را علیه مهاجران تحریک می‌کنید، شما افراد خارجی را به خاطر مشکلاتی که احتمالاً دارید مقصر جلوه می‌دهید، در آن صورت این موضوع موجب به بار آوردن این نوع فرهنگ خواهد شد.»

احمد با جمجمۀ شکسته و یک لختۀ خون در مغزش در بیمارستان بستری است. گزارش‌ها حاکی است وی برای باقی عمر از جراحات موجود در صورتش رنج خواهد برد.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی ‌وی فارسی» بلامانع است.