سه شنبه 21 دی 1395 - 09:18
اقامۀ نماز بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، 21 دی 95
اقامۀ نماز بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، 21 دی 95

مراسم تشییع پیکر آیت‌‎الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی، با حضور گستردۀ مردم و مسئولان نظام در دانشگاه تهران آغاز شد.

***پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، یار دیرین امام، رهبری و انقلاب، با بدرقۀ پرشور مردم در جوار مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی آرام گرفت.
** پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای تدفین در جوار مرادش وارد حرم مطهر امام خمینی(ره)، بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی شد.

** عمار حکیم، رئیس‏ مجلس اعلای عراق به همراه تنی چند از مقامات عراقی از جمله ابراهیم الجعفری، وزیر امور خارجۀ این کشور، در مراسم تشییع پیکر آیت‎‌الله هاشمی رفسنجانی حضور یافته‌اند.

** همزمان با مراسم تشییع پیکر آیت‏‌الله هاشمی رفسنجانی، جمع کثیری از مردم برای شرکت در مراسم تدفین رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) حضور پیدا کرده‏‌اند.

** رهبر معظم انقلاب اسلامی بر پیکر آیت‎الله هاشمی رفسنجانی نماز اقامه کردند.

** حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‎‏ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، برای اقامۀ نماز بر پیکر آیت‌‎الله هاشمی رفسنجانی، وارد دانشگاه تهران شدند.

** حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، برای شرکت در مراسم تشییع پیکر آیت‎الله هاشمی رفسنجانی وارد دانشگاه تهران شد.

** همزمان با مراسم تشییع پیکر آیت‏‌الله هاشمی رفسنجانی، جمع کثیری از مردم برای شرکت در مراسم تدفین رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) حضور پیدا کرده‏‌اند.

** شرکت‏‎کنندگان در مراسم تشییع، تصاویری از آیت‏‌الله هاشمی رفسنجانی در کنار امام‌ خمینی(ره)، بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی، مقام معظم انقلاب و رئیس‌جمهور ایران در دست دارند. مردم همچنین شعارنوشته‎هایی در دست دارند که عبارات «هاشمی زنده است چون نهضت زنده است» و «آیت‎الله هاشمی مظهر استقامت و صبر، مرد فرداها» بر آن‎ها نقش بسته‎‏ است.

** درحالی که پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مقابل جمعیت حاضر در دانشگاه تهران قرار گرفته است، هر لحظه بر جمعیت حاضر در مراسم باشکوه تشییع پیکر آیت‌‎الله هاشمی رفسنجانی افزوده می‎شود. خیابان‎های منتهی به دانشگاه تهران مملو از جمعیت است و تا چند دقیقۀ دیگر نماز جماعت به امامت مقام معظم رهبری بر پیکر رئیس‌‎جمهور اسبق ایران اقامه خواهد شد.

 

این مراسم از ساعت ۸:۳۰ آغاز شد و پس از اقامۀ نماز و تشییع، پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای تدفین به حرم امام خمینی (ره) منتقل خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم با انتشار تصویری از اجتماع مردم در مقابل دانشگاه تهران برای حضور در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نوشت تعداد قابل توجهی از مردم در حالی که زمان زیادی به آغاز رسمی مراسم باقی مانده بود، مقابل دانشگاه تهران حضور یافته‌ بودند.

تجمع مردم مقابل دانشگاه تهران پیش از آغاز مراسم تشییع پیکر آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی (21 دی 1395- عکس از خبرگزاری تسنیم)

محسن هاشمی، فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما ضمن قدردانی از مردم ایران و مقام معظم رهبری برای همدردیهایی که تاکنون انجام داده‏‎‌اند، این ابراز همدردی را وصف ناپذیر دانست و افزود: «لازم است از مردم بخواهم که با آرامش کامل در مراسم تشییع شرکت کنند.»

فرزند آیت‏‌الله هاشمی گفت: «همانطور که دغدغۀ آیت‌‏الله هاشمی رفسنجانی وحدت بود و فقط برای وحدت و اعتدال در جامعه حرکت می‏‎کردند فردا هم باید در مراسم تشییع پیکر آن مرحوم وحدت خودمان را به رخ جهانیان بکشیم.»

هاشمی اظهار داشت: «پس از اقامۀ نماز، پیکر ایشان از دانشگاه تهران به سمت خیابان انقلاب و خیابان حافظ تشییع میشود و در صورتی که ترافیک اجازه دهد مقداری هم در خیابان حافظ به سمت مرقد مطهر امام راحل حرکت خواهیم کرد و بعد پیکر ایشان برای تدفین به مرقد مطهر امام راحل منتقل خواهد شد.»

روز دوشنبه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور و دیگر مقامات کشوری و لشکری در حسینیۀ جماران برگزار شد.

آیت‌الله رفسنجانی که روز یکشنبه به دلیل عارضۀ قلبی در بیمارستان شهدای تجریش بستری شده بود، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

هیئت دولت ایران در پی این ضایعه با انتشار بیانیه‎ای اعلام کرد: «به مناسبت تجلیل از یار دیرین امام و رهبری 3 روز عزای عمومی و روز سه شنبه 21 دی تعطیل عمومی اعلام می‌شود.»