چهارشنبه 14 مهر 1395 - 15:21
تصویر آرشیوی از یک شناور تندروی بالگرد بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران
تصویر آرشیوی از یک شناور تندروی بالگرد بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه‎ای به شناورهای رزمایش عربستان سعودی در خلیج‎فارس هشدار داد به آب‎های سرزمینی ایران نزدیک نشوند.

در پی تحرکات تنش‌آفرین و تشنج‏‎زای اخیر برخی از دولت‎ها در منطقۀ خلیج فارس و دریای عمان، به ویژه تحرکات ستیزه‎آمیز و تنش‎جویانه در قالب برنامۀ ادعاییِ موسوم به رزمایش دولت سعودی، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیانیه‌ای مهم صادر کرد.

متن این بیانیه که خطاب به واحدهای شناوری حاضر در این برنامه صادر شده است، به شرح زیر است:

«به کلیه شناورهایی که در رزمایش اعلامی عربستان سعودی حضور دارند، اعم از شناورهای نیروی دریایی سعودی و شناورهای غیر از آن اعلام می‎‏گردد؛ نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعتقاد دارد اصالتاً این رزمایش مصداق مشخصی برای تشنج‎‏آفرینی و کم‏ کردن امنیت پایدار در خلیج فارس است.

به همین لحاظ عبور هیچ یک از شناورهای نظامی شرکت‏ کننده در رزمایش اعلامی از آب‎های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران مجاز نمی‌باشد و به هیچ وجهی به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی نزدیک نشوید و حتی از آب‎‏های بین المللی نزدیک آب‎های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران عبور نکنید چرا که ما اعلام می‎داریم این عبور به هیچ وجه مصداق عبور بی ضرر نمی‌باشد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، برای تامین امنیت پایدار خلیج‌فارس و تنگۀ ‏هرمز در آمادگی کامل به سر می‎‏برند و با هرگونه حرکت، تلاش و اقدام برای برهم زدن آرامش و امنیت خلیج‎فارس و تنگۀ‌ هرمز و دریای عمان مقابلۀ متناسب و فوری انجام خواهد داد.»

نیروی دریایی عربستان سعودی از سه‌شنبه (13 مهر) رزمایش نظامی خود را در خلیج فارس، تنگۀ هرمز و دریای عمان آغاز کرد.

نیروهای ارتش عربستان در رزمایش موسوم به «سپر خلیج (فارس) 1» در خلیج‌فارس (13 مهر 1395- عکس از خبرگزاری رویترز)

مقامات سعودی پیشتر ادعا کردند این رزمایش که به «سپر خلیج (فارس) 1» موسوم است، برای دفاع از مرزهای کشور، آب‌های بین‌المللی و جلوگیری از هرگونه عملیات تروریستی احتمالی اجرا می‌شود.

به گفتۀ عبدالله بن سلطان السلطان، فرماندۀ نیروی دریایی عربستان سعودی، چندین فروند کشتی و هواپیمای وابسته به نیروی دریایی و یگان‌های ویژه در این رزمایش نظامی حضور دارند.

عربستان سعودی در بهمن ماه 1394 نیز رزمایش مشترک 18 روزه‌ای را با حضور نیروهایی از 25 کشور عربی و آفریقایی برگزار کرد.

مقامات سعودی مدعی بودند در این رزمایش که «رعد شمال» نام داشت، 350 هزار نیروی نظامی و صدها جنگنده، تانک و بالگرد حضور داشتند.

رزمایش‌های نظامی عربستان سعودی در منطقه در حالی برگزار می‌شود که ریاض هم اکنون درگیر جنگ در یمن است؛ جنگی که از فروردین 1394 آغاز شده و تاکنون بیش از 10 هزار کشته و هزاران زخمی برجای گذاشته است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌وی فارسی» بلامانع است.